Wentylacja dla przemysłu
Wentylacja dla przemysłu zapewniająca wymianę powietrza w zakładach produkcyjnych czy przetwórczych musi być dopasowana do wielu specyficznych wymogów związanych z charakterem prowadzonej działalności. Jednak niezależnie od tych różnic zawsze musi ona zapewniać bezpieczne i zdrowe środowisko pracy dla zatrudnionych w przedsiębiorstwie ludzi. Chodzi tu zarówno o ochronę przed substancjami chemicznymi mogącymi wywoływać różnego rodzaju podrażnienia, jak i o różnego rodzaju pyły. Ważne jest też zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności, a także temperatury – co przy wielu technologiach produkcyjnych stanowi poważny problem.
Specyfika różnych gałęzi gospodarki stawia przed systemami wentylacyjnymi dla przemysłu rozmaite wyzwania. Powinny one radzić sobie nie tylko z odpowiednim składem i jakością powietrza, ale także gwarantować jego różne parametry w poszczególnych częściach tej samej hali czy budynku. Wymaga to nie tylko odpowiedniej mocy stosowanych central wentylacyjnych i montowanych w kanałach wentylatorów, ale także dodatkowych rozwiązań w postaci np. kurtyn powietrznych czy specjalnych odciągów w poszczególnych rejonach, czy nawet używania oddzielnych urządzeń do konkretnych stanowisk pracy lub urządzeń.
Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem przy projektowaniu wentylacji dla zakładów przemysłowych jest stosowanie modułowych central kanałowych obsługujących większe części obiektu. W wydzielonych obszarach o specjalnych potrzebach montuje się osobne pojedyncze urządzenia lub w przypadku większego nagromadzenia maszyn emitujących szkodliwe substancje cały osobny podsystem. W przypadku wentylacji przemysłowej ważne jest także odpowiednie filtrowanie pobieranego z zanieczyszczonego obszaru powietrza. Nie może być ono bezpośrednio uwalniane do atmosfery, dlatego, zanim opuści ono system wentylacyjny, przechodzi przez osuszacze czy systemy filtrów dopasowane do rodzaju zanieczyszczeń.