Wentylacja mechaniczna do biura
Wentylacja mechaniczna w pomieszczeniach biurowych daje swobodny dostęp do świeżego powietrza w odpowiedniej ilości wszystkim pracownikom, klientom czy interesantom, którzy w nich przebywają. Pomieszczenia biurowe, szczególnie typu open space są niekiedy bardzo rozległe i jednocześnie pracuje w nich spora liczba osób. Sprawnie działający system wywiewno-nawiewny pozwala na efektywne usuwanie dwutlenku węgla, nadmiaru wilgoci czy przykrych zapachów, a także znajdujących się w powietrzu bakterii czy zarodników grzybów i pleśni, ograniczając w ten sposób ryzyko rozprzestrzeniania się niektórych rodzajów chorób. Dostarczanie świeżego powietrza o odpowiedniej wilgotności i temperaturze wpływa bezpośrednio na jakość pracy i osiągane przez firmę efekty.
Medyczne oczyszczacze powietrza
Odpowiednia wymiana powietrza jest niezbędna nie tylko w budynkach biurowych, ale i w pomieszczeniach o zastosowaniu specjalnym, takich jak gabinety lekarskie, sale zabiegowe czy gabinety dentystyczne, gdzie często konieczne jest stosowanie medycznych oczyszczaczy powietrza. Wszędzie tam, gdzie może pojawić się wysokie ryzyko występowania w powietrzu czynników chorobotwórczych lub w miejscach, gdzie przeprowadza się zabiegi czy operacje wymagające wyeliminowania obecności patogenów, najlepszym możliwym rozwiązaniem są medyczne oczyszczacze powietrza. Pozwalają one na przeprowadzenie skutecznej dekontaminacji dzięki wielostopniowej i wysokowydajnej filtracji powietrza. Dzięki swej budowie i zastosowanym technologiom medyczne oczyszczacze powietrza są skuteczne również w zwalczaniu bakterii, grzybów i pleśni, a nawet usuwaniu z powietrza niektórych wirusów. Ich stosowanie jest przydatne także w miejscach, w których może przebywać większa ilość osób cierpiących na choroby przenoszone drogą powietrzną, m.in. w poczekalniach lekarskich czy aptekach.
Wentylacja mechaniczna do biura – regulacje prawne
Zapewnienie odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach biurowych jest nie tylko sensownym rozwiązaniem z punktu widzenia rachunku ekonomicznego, ale i odpowiedzialności za życie i zdrowie pracowników spoczywającej na pracodawcy. Konieczność zagwarantowania należytego przepływu powietrza wynika także z obowiązujących przepisów i jest regulowana przez normę PN-83/B-03430 oraz zmieniającą część jej zapisów nowelizację zawartą w normie PN-83/B-03430/Az3:2000. Zgodnie z tymi regulacjami w budynku użyteczności publicznej należy zapewnić strumień objętości powietrza na poziomie 20 m3/h dla każdej przebywającej osoby, a w przypadku pomieszczeń klimatyzowanych, w których okna się nie otwierają na poziomie 50 m3/h. Stosowanie wydajnej wentylacji mechanicznej pozwala na wypełnienie tego obowiązku.