Czym jest wentylacja stanowiskowa?
Prawidłowa wentylacja w przemyśle to bardzo istotny czynnik zapewniający komfort pracy, bezpieczeństwo pracowników oraz sprawność maszyn i linii produkcyjnych. W dużych halach przemysłowych rola wentylacji nie kończy się jedynie na wymianie zużytego powietrza na świeże, lecz również na odprowadzaniu szkodliwych gazów, pyłów i dymów powstałych w trakcie różnych procesów technologicznych
Zobacz także: Jak często należy czyścić klimatyzację w biurze?
W tym celu stosuje się wentylację stanowiskową, która pozwala na natychmiastowe usunięcie szkodliwych substancji w miejscu ich powstawania.
Punktowe usuwanie zanieczyszczeń
W trakcie wielu procesów technologicznych uwalniane są do atmosfery szkodliwe substancje. Podczas obróbki metali powstaje mgła olejowa oraz drobiny magnezu i aluminium stanowiące niebezpieczne pyły wybuchowe. W czasie spawania generowane są natomiast dymy spawalnicze zawierające tlenki metali: kadmu, żelaza i magnezu. Również szlifowanie, wiercenie, lutowanie oraz wiele innych procesów technologicznych powoduje wydzielanie się w miejscu pracy pyłów, włókien i cząstek stałych, które unoszą się w powietrzu stanowiąc poważne zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników oraz powodują uszkodzenia maszyn. Ratunkiem przy wykonywaniu tego typu prac jest miejscowa i punktowa wentylacja. Jej stosowanie pozwala przechwycić szkodliwe substancje w momencie ich emisji oraz zablokować przepływ pyłów i gazów do innych części pomieszczenia. Punktowe usuwanie zanieczyszczeń hamuje także ryzyko wdychania ich przez pracowników, a tym samym, zapobiega powstawaniu groźnych chorób układu oddechowego i układu krążenia.
Urządzenia wentylacyjne
Do miejscowej wentylacji stanowisk pracy wykorzystuje się różnego rodzaju odciągi stanowiskowe. Dzięki nim możliwa jest dokładna lokalizacja źródła powstawania szkodliwych substancji i natychmiastowe ich wchłanianie. Odciągi stanowiskowe to urządzenia filtrowentylacyjne. Działają na zasadzie zasysania powietrza zawierającego cząstki zanieczyszczeń lub kierowania ich silnym powietrzem nawiewnym w miejsce, gdzie są wychwytywane. Wentylacja stanowiskowa to dodatkowo niezwykle ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala na redukcję kosztów ogrzewania, mniejsze zużycie energii, zwiększenie wydajności pracy oraz zminimalizowanie awaryjności maszyn.