Wsparcie

Jakie są objawy złej wentylacji?

Najczęściej spotykanymi, widocznymi objawami złej nie tyko wentylacji ale i klimatyzacji są widoczne na szybach okiennych skropliny pary wodnej oraz pleśń tworząca się w miejscach, do których nie dociera świeże i czyste powietrze.
Należy podkreślić, że tworząca się pleśń nie tylko powoduje niszczenie ścian budynku i jest doskonałym podłożem do tworzenia się grzybni, ale negatywnie wpływa na nasze zdrowie powodując m.innymi częste bóle głowy, różnego rodzaju alergie, podrażnienie błon śluzowych, choroby reumatyczne i układu oddechowego.
Objawom zagrzybienia budynku, mieszkania towarzyszy:

  • zwiększenie wilgotności otoczenia i podłoża
  • zawilgocenie ścian, występowanie plam i wykwitów
  • zapach stęchlizny
  • odstawanie, odparzenia i odpadanie tynków
  • wypaczanie podłóg, osłabienie stropów i więźby

Należy podkreślić, że w przypadku braku drożności przewodów i kratek wentylacyjnych powstaje wsteczny ciąg powietrza i stają się wyczuwalne zapachy pleśni, potraw, dymu nikotynowego. Istnieje również zagrożenie cofania się tlenku węgla zwanego potocznie „czadem .
Tak więc podstawą dobrego samopoczucia jest dbałość o prawidłową wentylację.

Jakiego rodzaju urządzenie wybrać – klasyczne czy inwerter?

Urządzenia klasyczne (tańsze) włączają się, gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy ustawiony poziom i wyłączają, gdy osiągnie zadaną wartość.
Uciążliwe jest to, że urządzenia te powodują dość duże wahania temperatury w pomieszczeniu. Inwertery to urządzenia wyższej klasy, a więc i droższe, ale za to bardziej energooszczędne (tańsze w eksploatacji nawet o 30%). Płynnie dostosowują swoją wydajność i działanie do temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu rzadziej się włączają i wyłączają a jak wiemy na włączanie zużywa się najwięcej energii. Dokładniej też utrzymują ustawioną temperaturę w pomieszczeniu.

Jakie klasy efektywności stosowane są w produkowanych urządzeniach?

Od A – najmniej energochłonnej są to urządzenia najtańsze w eksploatacji, ale zwykle droższe przy zakupie do G – najbardziej energochłonne.

Czy klimatyzator wyłącznie chłodzi czy również grzeje?

Klimatyzatory mogą zarówno chłodzić jak i ogrzewać pomieszczenie. Wyłącznie chłodzące są tańsze, za to te droższe, z pompą ciepła, mogą tanio ogrzewać mieszkanie wiosną i jesienią – gdy centralne ogrzewanie jest wyłączone. W praktyce mogą utrzymywać ustawioną temperaturę w pomieszczeniu niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest upał czy chłód. Sprawność tych urządzeń uzależniona jest od prawidłowego doboru ich mocy

Jaka powinna być moc urządzenia?

Im większa moc urządzenia tym większe pomieszczenia może ono klimatyzować. Bardzo dużo zależy jednak nie tylko od kubatury pomieszczenia ale również od jego kształtu. Czasami więc warto zainstalować dwa o mniejszej mocy.

Czy montowane urządzenia są bardzo głośne?

Najistotniejsza jest głośność urządzeń montowanych wewnątrz – słyszanych przez użytkowników, ale warto też zwracać uwagę czy głośność urządzenia zewnętrznego nie będzie uciążliwa dla sąsiadów . Urządzenia cichsze są zwykle droższe. Głośność: – 16 dB/A jest niesłyszalna, – 25 dB/A odpowiada delikatnemu deszczowi, – 40 dB/A – to dźwięk pracującej lodówki. Warto zwracać uwagę, jakiego biegu dotyczy podana przez producenta wartość. Musimy też pamiętać, że im wyższy bieg wentylatora, tym urządzenie głośniej pracuje. Skorzystanie z funkcji „tryb nocny” sprawi, że urządzenie będzie pracowało bezgłośnie tyle, że z mniejszą wydajnością.

Czym wypełnione są urządzenia chłodzące?

Zgodnie z surowymi normami stosuje się obecnie gazy 410A oraz 407C bezpieczne dla środowiska.

Czy są możliwe inne rozwiązania, aby zmniejszyć temperaturę i ograniczyć ilość szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu?

Urządzenia wentylacyjne produkowane obecnie są przystosowane do pracy w trudnych warunkach, z powodzeniem więc możemy filtrować powietrze pyłów i zanieczyszczeń innego rodzaju pochodzących z wielu procesów technologicznych, również w pomieszczeniach o zwiększonym zagrożeniu. Prawidłowy dobór urządzeń wentylacyjnych może pozwolić na schłodzenie oraz oczyszczenie powietrza w pomieszczeniach o większej kubaturze.